شنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۹۶, ۲۰:۱۰
 
«اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال»

شرکت خدمات انرژی شرکتی از نوع خدماتی‌‌ مهندسی که در کلیه بخش‌های مصرف کننده انرژی، طرح‌های مرتبط با بهبود کارآیی انرژی را طراحی،اجرا و تأمین مالی می‌کند و با تضمین حصول سطح مشخصی از کارآیی انرژی و برعهده گرفتن مخاطرات پروژه، سهم خود را از محل صرفه‌جویی انرژی تأمین می‌کند.

این شرکت‌ها از طریق مفهوم انجام پروژه بر اساس میزان پیشرفت و قراردادِ مبتنی بر عملکرد از سایر شرکت‌های ارائه دهنده خدمات انرژی نظیر شرکت‌های مشاوره و یا تامین کننده قطعات متمایز می‌شوند. این بدان معناست که پرداخت پول به شرکت خدمات انرژی مستقیما وابسته به میزان انرژی صرفه‌جویی شده است. خدمات انرژی شامل ممیزی، مدیریت، تامین قطعات، و خدمات پشتیبانی نظیر گرمایش فضاها می‌شود. به عبارت دیگر شرکت‌های خدمات انرژی در مورد کاهش مصرف انرژی تضمین‏ های لازم را ارائه می‌دهند و ممکن است در تامین مالی پروژه نیز مشارکت داشته باشند.

مراحل اصلی در فرآیند اجرای پروژه‌‏‏ها‏‏ی شرکت‌‏‏ها‏‏ی خدمات انرژی را می‌توان به شرح زیر بیان نمود:

1-ممیزی انرژی با هدف سرمایه‌گذاری: ممیزی انرژی مجموعه اقداماتی است که برای شناسایی، چگونگی مقادیر و موقعیت‏‏ها‏‏ی مصرف انرژی در یک فعالیت یا فرآیند، انجام و طی آن فرصت‏‏ها‏‏ و امکانات صرفهجویی انرژی مشخص می‏شود و مورد ارزیابی قرار میگیرد.

2-تعیین روش‌‏‏ها‏‏ی امکان‌پذیر برای بهینه‌سازی مصرف انرژی: پس از بررسی و مطالعه مصارف و کلیه پتانسیل‏‏‏ ها‏‏ی موجود در بهینه‏ سازی مصرف انرژی، روش‏‏ها‏‏ و راهکار‏‏ها‏‏ی مناسب تعیین و ارائه می‏گردد.

3-تعریف پروژه: در‏این مرحله با توجه به کارآمدی راهکار‏‏ها‏‏، پروژ‏‏ها‏‏ی مناسب با خواسته‏‏‏ ها‏‏ و منافع متقاضی جهت مدیریت انرژی تعریف می‌گردد.

4-تضمین نتایج اجرای اقدامات بهینه‌سازی: پس از تعریف پروژه با توجه به مطالعات صورت گرفته و راهکار‏‏ها‏‏ی پیشنها‏‏د شده، میزان صرفه‏ جویی قابل حصول تضمین می‌گردد.

5-بررسی و تضمین رعایت مقررات و استاندارد‏‏ها‏‏: رعایت استاندارد‏‏ها‏‏ و قوانین در طول اجرای پروژه بررسی و کنترل می‌شود.

6- تهیه تجهیزات و نصب آن‏‏ها‏‏: تجهیزات مناسب اندازه گیری و یا مورد نیاز جهت کاهش مصرف (از جمله دستگاه‏‏ ها‏‏ی کاهنده و یا تجهیزات کم مصرف جهت جایگزینی و غیره) تهیه و نصب می‌شود.

7- مدیریت پروژه: در طول پروژه تمامی ارکان از جمله نیروی انسانی اجرای پروژه، آمار تولید، میزان مصارف، وضعیت دستگاه‏‏ ها‏‏، زمان پیشرفت کار و غیره کنترل می‌شود.

8- تعمیر و نگهداری تجهیزات در طول مدت قرارداد: در طول مدت قرارداد چنانچه تجهیزی نیاز به تعمیر و یا تنظیم داشته باشد شرکت موظف به بررسی و رفع اشکالات احتمالی آن خواهد بود. علاوه بر این شرکت خدمات انرژی متعهد می‌شود در طول قرارداد، آموزش‏‏ ها‏‏ی لازم را به تیم نگهداری بدهد تا پس از اتمام قرارداد بتواند نگهداری کل تجهیزات را در دست بگیرند.

9-  اندازه‌گیری میزان صرفه‌جویی بطور پیوسته: میزان صرفه‌جویی به طور پیوسته کنترل و اندازه‌گیری می‌شود.
10- تامین منابع مالی: تامین منابع مالی و سرمایه گذاری جهت اجرای پروژه با توجه به نوع قرارداد میان متقاضی و شرکت به طور معمول توسط خود شرکت، اخذ وام از شخص ثالث و یا توسط کارفرما انجام می‌شود.

تامین مالی چنین پروژه هایی یا از محل دارایی های داخلی شرکت خدمات انرژی (تامین مالی به وسیله شرکت خدمات انرژی) و یا به وسیله مشتری و با پشتوانه صرفه جویی‏ های انجام شده بعد از انجام پروژه (تامین مالی توسط کاربر نهایی/مشتری)انجام می‌گیرد. روش دیگر، تامین مالی به وسیله عامل سوم است (TPF) که در آن منابع مالی و اعتباری به وسیله بانک یا موسسات اعتباری به شرکت خدمات انرژی و یا به مشتری ارائه می شود. در روش تامین مالی خارج از ترازنامه یا تامین مالی غیر تخصیصی، تامین کنندگان مالی در طول پروژه مالک تجهیزات هستند. این امر برای مشتریان خصوصی و دولتی بسیار مفید است چرا که دیون آنها به عنوان هزینه‏ های عملیاتی در نظر گرفته می شوند لذا امتیاز استقراض آنها کاهش نمی‌یابد.

مدل‏های متعددی برای قراردادهای مبتنی بر عملکرد وجود دارد: در یک نوع، مدل بین صرفه‏ جویی‏ های مشترک و ضمانت شده تفاوت قائل می شود. در مدل اشتراک صرفه‏ جویی‏ ها، منافع حاصل از صرفه‏ جویی با درصد مشخصی برای مدت زمان مشخصی بین شرکت خدمات انرژی و مشتری تقسیم می شود و شرکت خدمات انرژی کاهش معینی در هزینه های انرژی را تضمین می کند. در مدل صرفه‏ جویی تضمین شده، شرکت خدمات انرژی کاهش مشخصی در میزان مصرف انرژی را تضمین می‏نماید. در این مدل شرکت خدمات انرژی ریسک اجرای پروژه را بر عهده می گیرد اما تامین مالی برعهده مشتری قرار می‏گیرد (از محل دارایی های شخصی یا استقراض). بنابراین این مدل بر مبنای تامین مالی توسط کاربر نهایی یا عامل ثالث طراحی شده است. در این روش نرخ بهره بسیار پایین‏ تر بوده و امکان سرمایه‏ گذاری بیشتر فراهم می شود اما در مدل اشتراک صرفه‏ جویی شرکت خدمات انرژی متقبل ریسک‏ های مالی نیز می گردد.


شکل ۱ زنجیره خدمات، مدل‌های تجاری و محصولات شرکت‌های خدمات کارایی انرژی را نشان می‌دهد.

زنجیره خدمات، مدل‌های تجاری و محصولات شرکت‌های خدمات کارایی انرژی 

شکل ۱- زنجیره خدمات، مدل‌های تجاری و محصولات شرکت‌های خدمات کارایی انرژی

 

مقالات و فایل های مرتبط

بررسی نقش و الزامات فعالیت شرکتهای خدمات انرژی در کشور (متن کامل)بررسی نقش و الزامات فعالیت شرکتهای خدمات انرژی در کشور (متن کامل)

بررسی نقش و الزامات فعالیت شرکتهای خدمات انرژی در کشور (فایل ارائه) بررسی نقش و الزامات فعالیت شرکتهای خدمات انرژی در کشور (فایل ارائه)

 

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) می‌باشد.