شنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۹۶, ۱۵:۵۱
 
«اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال»

در این بخش به صورت خلاصه اشاره­ای به عوامل موثر بر تلفات خواهیم داشت.

1.2.تلفات تجیهزات مصرفی :

با توجه به ماهیت جریان الکتریکی کلیه تجهیزاتی که برق از آن عبور می­کند دارای تلفات می­باشد. این تلفات را می­توان به شرح زیر برشمرد:

ـ  تلفات اهمی :

 این تلفات همان تلفات مربوط به سطح مقطع‏ هادی و جریان عبوری است. متوسط کاهش تلفات بر اثر تغییر سطح مقطع از 25 به 35 یا 50 و از 35 به 50 حدود %1/2 می­باشد. همچنین در صورتی‏که از سیم نول با سطح مقطع مساوی با سیم فاز استفاده شود، تلفات برای مقاومت­ زمین تا 20 درصد کاهش می­یابد.

ـ تلفات ترانس :

 تلفات ترانس شامل تلفات بارداری و بی­باری است. در میان تجهیزات شبکه بیشترین تلفات مربوط به ترانس می­باشد که این تلفات بسته به مشخصات فنی و نقطه کار ترانس تغییر خواهد کرد.

 ـ تلفات کنتور:

گرچه تلفات کنتور کم است ولی به علت اینکه تعداد کنتور بسیار زیاد است این نوع تلفات نیز قابل توجه می­باشد.

ـ تلفات در تجهیزات پست :

 مانند سکسیونر, کلید, فیوز و ... که مربوط به مشخصات فنی آنهاست.

 

2.2. تلفات ناشی از عوامل غیرفنی

-استفاده از انشعابات غیر مجاز:

به علت عدم تمکن مالی و یا ایجاد یک عادت در بین برخی مصرف­کنندگان که از برق به‏صورت غیرقانونی استفاده      می­کنند قسمتی از تلفات به این بخش مربوط می­شود.

ـ نشتی جریان :

 شامل نشتی از طریق مقره‏ها و شاخة درختان است. هرچه شاخة درختان به‏ هادی نزدیک­تر باشد، سطح تماس بیشتر شده و مقدار انرژی هدر رفته نیز افزایش می­یابد.

-تلفات در روشنایی معابر:

در بعضی قسمت‏های شبکه توزیع، مصرف روشنایی اندازه گیری نمی­شود و چون جزء انرژی تحویلی به مشتری نیست جزء تلفات محسوب شده است.

 

3.2. تلفات ناشی از عوامل فنی و بهره­برداری

-اتصالات ناصحیح:

اتصالات ناصحیح یا عدم استفاده از کلمپ برای انشعاب مشترکین باعث ایجاد تلفات می­گردد. طبق آزمایشات تاثیر نحوه اتصال بر روی تلفات، مقدار تلفات 100 متر سیم با یکی اتصال سفت %3.5 بیشتر از همان 100 متر بدون اتصال است و اگر اتصال به صورت شل نصب شود، این مقدار برابر %10 خواهد بود. ضمنا هر اتصال بدون کلمپ در شبکه توزیع به طور متوسط معادل 4/0 متر از همان نوع شبکه تلفات ایجاد    می­کند.  

-عدم بالانس خطوط و فیدر‏ها:

در برخی از موارد بهره­برداران انشعاب­ها را به یک فاز متصل می‏کنند که این امر موجب عبور جریان زیاد از یک فاز و جریان کم از فازهای دیگر می‏شود. در یک فیدر فشار ضعیف که انشعاب­ها به صورت منظم به شبکه متصل شده­­اند، تلفات از فرمول زیر محاسبه می­شود:

 

 

-پایین بودن ضریب قدرت شبکه:

 هر چه ضریب قدرت پایین­تر باشد، توان راکتیو عبوری از سیم­ها بیشتر خواهد بود که با افزایش توان راکتیو عبوری، جریان عبوری از سیم­ها و در نتیجه تلفات در سیستم زیاد می‏شود.

-افت ولتاژ شبکه :

به دلیل سطح مقطع کم کابل، طول زیاد فیدر، نامتعادلی بار، فرسودگی تجهیزات و رخ می­دهد.

افت ولتاژ باعث افزایش تلفات می‏شود زیرا تلفات به جریان عبوری و جریان عبوری به ولتاژ،  و توان عبوری بستگی دارد. مثلاً اگر ولتاژ 10 درصد کاهش یابد تلفات 23 درصد افزایش می‏یابد.

                            و       

 

4.2. تلفات ناشی از فرسودگی شبکه:

به دلیل مجاورت شبکه و تجیزات الکتریکی با عوامل فرساینده و همچنین عبور جریان، شبکه فرسوده خواهد شد و به این ترتیب مقدار تلفات در تجیزات افزایش خواهد یافت.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) می‌باشد.