شنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۶, ۲۱:۲۶
 
«اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال»

کولرهای گازی چگونه کار می کنند؟

 

کولر گازی

 

چگونه کولر گازی خود را انتخاب کنید؟

باید توجه داشت که بهای برق مصرفی سرمایش مربوط به پله­های آخر مصرف می­باشد که در استان­های شمالی این بها بین 1500 تا 2150 ریال بر هر کیلووات می­باشد و با توجه به افزایش بیست درصدی هزینه برق در تابستان، ارزش متوسط هر کیلو وات ساعت صرفه­جویی حدوداً 2200 ریال می­رسد. بنابراین راهنمای انتخاب سیستم سرمایش و راه­کارهای کاهش مصرف انرژی در کولرهای گازی در فصل گرمایش بسیار با ارزش می­باشد.

 

·     لازم است که در هنگام خرید به برچسب انرژی کولرهای گازی و اسپیلت توجه شود. بازده انرژی کولرهای گازی برحسب EER بیان می­شود که نمایانگر تولید سرمایش به­ازای هر واحد مصرف برق برحسب وات و یا کیلو وات به­ازای واحد تولید سرمایش برحسب Btu یا kW می­باشد. واحد راندمان نیز Btu/ W و یا kW/ kW می­باشد. هر چه عدد EER بزرگتر باشد، تولید سرمایش به­ازای یک وات و یا یک کیلووات توان مصرفی بیشتر خواهد شد. در استانداردهای ملی تجهیزات خانگی بر اساس نوع و ظرفیت، کولرهای گازی پنجره­ای ملزم به داشتن نرخ بازده انرژی (EER) 8 تا 8/9 یا بیشتر (برحسب Btu/ W )هستند.

برچسب انرژی

برچسب انرژی صفحه­ای حاوی اطلاعات مربوط به معیارها و مشخصات فنی در هر محصول و مقایسه آن با معیارها و مشخصات فنی مصوب است. اطلاعات مندرج بر روی برچسب باید به صورت خوانا و واضح باشد، برچسب باید هم بر روی دستگاه و هم بر روی کارتن بسته­بندی در محلی نصب شود که به راحتی قابل رویت باشد.

موارد مندرج در برچسب

هر یک از نشانه­های داده شده در شکل(1) به صورت زیر معرفی می­شوند:

1-      علامت استاندارد و نام برچسب؛

2-      شاخص بازده انرژی ( رجوع شود به بند 5)؛

3-      نسبت بازده انرژی، EER  ( تا دو رقم اعشار)؛

4-      ظرفیت سرمایش دستگاه ( بر حسب بی تی یو بر ساعت بدون رقم اعشار)؛

5-      ظرفیت سرمایش دستگاه ( بر حسب کیلووات تا دو رقم اعشار)؛

6-      توان مصرفی دستگاه ( بر حسب کیلووات تا دو رقم اعشار)؛

7-      نوع دستگاه؛

8-      کلاس آب و هوایی ( به زبان فارسی)

9-      ظرفیت گرمایش دستگاه ( بر حسب کیلووات تا دو رقم اعشار)؛

10-   بازده حرارتی؛

11-   ضریب عملکرد سرمایش ؛

12-   نام سازنده و مدل قسمت داخلی و بیرونی.

 

برچسب انرژی کولر گازی

شکل(1): برچسب انرژی کولر گازی و موارد مندرج در آن

·         اولین نکته انتخاب تعیین سایز و ظرفیت متناسب کولرهای گازی است:

توصیه: ظرفیت و سایز مناسب کولرهای گازی به ازای هر مترمربع فضای اتاق بین Btu 200 تا Btu 300 است

مگر اینکه واحد آپارتمان شما در آخرین طبقه واقع شده باشد و سقف آن، پشت بام ساختمان باشد که در این­صورت انتخاب ظرفیت Btu 300 تا Btu 400 به ازای هر مترمربع اتاق، مجاز خواهد بود.مقادیر دقیق­تر در جدول(1) ارائه شده است.

محاسبه میزان کاهش مصرف انرژی کولر راندمان بالاتر نسبت به کولر راندمان پائین­تر

100 × {(راندمان بالا EER ÷ راندمان پایین EER )-1} = درصد صرفه­جویی

 

مثال: برای هال نشیمن 40 متری که در وسط ساختمان واقع گردیده است. یک کولر گازی یا اسپلیت Btu 12000 می­تواند کافی باشد.

نکته: بهتر است از کولرهای گازی اسپلیت یا کولرهای گازی­ای که دارای اینورتر می­باشند، خریداری نمایید. زیرا اینورترها دور موتور مورد نیاز(کمپرسور) را متناسب با میزان مصرف کاهش یا افزایش می­دهند.

نکته: جایگزینی یک کولر با عمر بیش از15 سال با یک کولر گازی با رتبه انرژی A می تواند موجب 50 درصد صرفه جویی انرژی در این بخش شود که ارزش ریالی صرفه­جویی سالانه آن بالغ بر 3/3 میلیون ریال می­گردد.

نکته: اجرای به­موقع اقدامات سرویس و نگهداری و همچنین تعمیرات پیشگیرانه حداقل از مصرف انرژی کولرهای گازی کاسته و طول عمر آن را 5/1 برابر می­نماید.

·     در هنگام خرید باید به وجود امکاناتی مانند دکمه عملکرد و یا برنامه­های اقتصادی و برنامه مدیریت هوشمند کولر توجه شود و موارد مختلف در این زمینه از فروشنده مورد سوال قرار گیرد.

 

در هنگام خرید به مزیت­های تعمیر و نگهداری و ارائه سرویس­های خدمات و پشتیبانی توجه شود. ارائه روش­های نگهداری درست توسط شرکت تأمین کننده می­تواند به عنوان یک اولویت در نظر گرفته شود. لازم است تا نحوه ارائه خدمات و انواع خدمات نیز مورد سوال قرار گیرد. بعنوان مثال سرویس­های ابتدای فصل و ...

·         کولرهای دو تکه یا اسپیلت دارای مزایای زیر می­باشد:

Ø       کولرهای اسپلیت به­طور معمول دارای راندمان کمی بالاتر از کولرهای پنجره­ای می­باشد.

Ø       محدودیت­ نصب کولرهای اسپیلت کمتر است و می­توان کندانسور را در مکان­های مناسب­تری قرار داد که خود موجب کاهش مصرف انرژی می­شود.

Ø       عدم انتقال صدای کندانسور به داخل فضای تحت تهویه

·         استفاده از کولر راندمان بالاتر به معنی کارکرد کمتر کمپرسور کولر و افزایش طول عمر کولر نیز می­باشد.

·         ظرفیت کولر باید متناسب فضای تحت سرمایش انتخاب گردد. ظرفیت سرمایش کولرهای گازی عموماً در محدوده Btu/ hour 7000 تا Btu/ hour 24000 می­باشد. جدول ظرفیت کولر و متراژ فضای پیشنهادی به شرح زیر می­باشد.

جدول(1): ظرفیت کولر بر اساس ابعاد فضای مورد استفاده

ردیف

مساحت (مترمربع)

ظرفیت (Btu/ h)

1

37-32

9000

2

41-37

10000

3

50-41

12000

4

64-50

14000

5

91-64

18000

6

117-91

24000

رتبه بندی برچسب انرژی به ازای EER های مختلف برای کولر گازی به­صورت زیر است:

EER

 

·         برای بهره­ور بودن یک کولر گازی ابعاد مناسب بسیار با اهمیت است. الزاما هر کولر گازی بزرگ، بهترین کولر گازی نمی­باشد زیرا کولری که بسیار بزرگ باشد، به­طور یکنواخت یک ناحیه را خنک نمی­کند. بهره­وری یک کولر گازی کوچکتر در یک دوره طولانی بیشتر است و رطوبت هوا را نسبت به کولرهای بزرگتر که به تعداد زیاد On و Off می­شود به­طور مؤثرتری کم می­کنند.

·         فاکتورهای مهم دیگر که باید در هنگام انتخاب کولر مورد توجه قرار گیرد ارتفاع اتاق، سایه­گیر بودن اتاق و ابعاد پنجره است.

 

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) می‌باشد.