شنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۹۶, ۲۰:۱۱
 
«اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال»

·         نصب توسط افراد آموزش دیده و با صلاحیت انجام شود.

·         هنگامیکه کولر گازی نصب می­شود باید تراز شود تا سیستم آب­رسانی داخلی یا مکانیزم­های دیگر به­طور مؤثری کار کنند.

·         پانل داخلی اسپلیت­های روی دیوار سالن یا اتاق باید با فاصله مناسب،  40 تا سانتیمتر  50 از سقف نصب گردد.

·         کندانسور حتی­المقدور در مکان مناسب با مشخصات زیر نصب گردد:

   Ø            در معرض نور مستقیم نباشد و ترجیحا در زیر سایبان قرار گیرد.

         Ø              در معرض جریان هوا و وزش باد باشد و فاصله آن با دیوارها و موانع دیگر مناسب باشد.

         Ø              انجام سرویس فصلی و تمیز کردن کندانسور تا حد امکان راحت باشد.

·         اگر مکان نصب شما در گوشه اتاق است، در جستجوی کولری باشید که بتواند جریان هوا را در جهت مطلوب براساس جانمایی اتاق شما هدایت کند. اگر شما می­خواهید تا کولر را در گوشه­ی باریک انتهای یک اتاق طویل نصب کنید، با استفاده از یک فن هوای سرد شده را به داخل اتاق بفرستید.

·         توصیه­های سازنده در هنگام نصب بکار گرفته شود.

·         واحد بیرونی کولرهای اسپیلت یا پنجره­ای نباید در فضاهای بسته باشد. زیرا گرمای خروجی کولر موجب افزایش دمای محیط و افزایش دمای محیط موجب افت راندمان کولر می­گردد.

·         اطراف کولر گازی پنجره­ای و اطراف منفذ عبور لوله­های ارتباط واحد داخلی با خارجی کولر یا اسپیلت باید به­صورت مناسبی درز­بندی گردد.

·         هوای خنک اسپلیت­ها از پانل(واحد) داخلی به سمت روبرو جریان می­یابد، بنابراین پانل داخلی را درست در جایی قرار دهید که روبروی محل نشستن یا حضور اعضای خانواده باشد. طول پرتاب هوای اسپلیت­ها بر اساس ظرفیت معمولا بین 5 تا 10 متر می­باشد.

      با یک برنامه­ریزی مختصر قبل از راه­اندازی کولر گازی در انرژی و هزینه خود صرفه­جویی نمایید.

·         در مواردی که دمای بیرون کمتر از °C 25 می­باشد استفاده از هوای بیرون و تهویه هوای داخل می­تواند استفاده از کولر را منتفی سازد.

·         استفاده از ترموستات و تنظیم آن بر روی حداکثر دمایی که آسایش را تأمین نماید (این دما در تابستان بین 24 تا 26 درجه سانتیگراد می­باشد)، علاوه بر کاهش مصرف انرژی، از ایجاد تنش حرارتی بر بدن ناشی از رفت و آمد به بیرون از مکان­های تحت تهویه که موجب تضعیف و بیماری­هایی نظیر سرماخوردگی می­شود می­کاهد. تنظیم کولر بر روی درجات خنک­سازی پایین،  نه تنها باعث خنک­سازیِ سریع­ترِ محیط خانه نمی­ شود بلکه باعث خواهد شد که هزینه خنک­سازی شما  بی جهت افزایش یابد و هزینه­های غیر ضروری ایجاد شود. به­عنوان مثال هر درجه افزایش ترموستات 5% صرفه­جویی به­همراه دارد.

 

     

نکته: هر یک درجه بیشتر سردکردن فضاها، 5% مصرف برق کولر گازی را افزایش می­دهد. دمای مناسب بین 24 تا 26 درجه سانتیگراد می­باشد.

 

در صورتیکه اجاق گاز در محیط تحت سرمایش قرار دارد هنگام پخت و پز هود را روشن نمایید این کار بار حرارتی که این تجهیزات به فضا منتقل می­کند را به نصف کاهش می­دهد و متناسب با آن از بار سرمایش نیز می­کاهد.

·         هرگز لامپ یا تلویزیون را نزدیک ترموستات کولر خود قرار ندهید. ترموستات با دریافت گرما از این تجهیزات و عملکرد نادرست باعث می­شود که کولرگازی بیشتر از آنچه که مورد نیاز است کار کند.

·         در صورت امکان، تجهیزات مصرف کننده انرژی نظیر یخچال، اجاق گاز، مایکروفر و ... را در خارج از فضای تحت سرمایش قرار دهید و یا امکان دفع حرارت به محیط بیرون را بوجود آورید.

·         استفاده از تجهیزات راندمان بالا و کم مصرف نظیر لامپ کم مصرف، یخچال با گرید A و تلویزیون LCD و ... که در فضای تحت سرمایش قرار دارند علاوه بر کاهش مصرف انرژی این تجهیزات از حرارت تولیدی آنها می­کاهد و موجب کاهش بار سرمایش می گردد.

·         خاموش نمودن تجهیزات بدون استفاده نظیر لامپ، تلویزیون و ...

·         تعویض کلیه لامپ­های رشته­ای به نوع کم­مصرف باعث کاهش دمای محیط به­خصوص در ساعات اولیه شب که اوج مصرف نیز می­باشد، خواهد شد.

·         به­غیر از روزهایی که رطوبت هوا بالا است، سرعت فن را روی یک سرعت بالا تنظیم کنید. هنگامیکه رطوبت هوا بالا است سرعت فن را تا انجا که ممکن است، کم کنید. سرعت پایین فن در روزهای مرطوب محیط خانه شما را بهتر خنک می­کند و از رطوبت هوا نیز می­کاهد.

·         استفاده از یک پنکه را در کنار کولر گازی پنجره­ای خود مورد توجه قرار دهید تا هوای خنک بطور مؤثری در خانه شما منتشر شود بدون آنکه مصرف انرژی الکتریکی افزایش یابد.

·         استفاده از پنجره مناسب با قاب UPVC با شیشه دو جداره Low E موجب کاهش حدود 35% از بار سرمایش می­شود.

·         در صورتیکه فضای تحت سرمایش دارای پنجره ­های آفتابگیر می­باشد جهت کاهش حرارت ورودی خورشید می­توان از سایه­بان و یا Window Film (برچسب­های انعکاس دهنده نور) استفاده نمود که تأثیر زیادی در کاهش حرارت ورودی دارند.

·         نصب سایه­بان بر روی بخش خارجی کولر و یا کاشت درخت جلوی آن می­تواند در کاهش مصرف انرژی در مناطق گرم به­میزان 10% تا 15% درصد صرفه­جویی به همراه داشته باشد.

·         هنگام خواب از حالت کارکرد اقتصادی کولر استفاده کرده و از طریق آزمون و خطا حداکثر دمای مناسب جهت آسایش را بدست آورید.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) می‌باشد.