یکشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۶, ۲۱:۰۸
 
«اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال»

هنگام نصب کولر، محلی را انتخاب کنید که ایجاد لرزش و صدا ننماید مثل روی ستون­ها ونزدیک دیوارها

برای زیر کولر از چهار پایه­ای به ارتفاع 30 سانتیمتر استفاده کنید. و برای جلوگیری از فرو رفتن پایه­ها در آسفالت و غیره از صفحات فلزی به اضلاع 10 سانتی­متر در 10 سانتی­متر استفاده کنید.

کولر را در نزدیکی لوله دودکش و هواکش آشپزخانه و لوله چاه فاضلاب قرار ندهید.

به­منظور جلوگیری از لرزش در محل اتصال کولر به کانال­ها باید از برزنت استفاده شود.

هنگام راه­اندازی کولر در ابتدای فصل گرما به نکات زیر توجه کنید:

دیواره­های کولر را جدا کنید و در صورت نیاز پوشال­ها را تعویض کنید. (معمولا هر دو سال یک­بار). ضمنا پوشال­ها باید
به­گونه­ای توسط توری های سیمی محکم به در پوش ها بسته شوند که آب از آنها بر روی فن و یا تسمه و پمپ و موتور نریزد.

کف کولر را شست و شو داده و در صورت زنگ زدگی، سوراخ شدگی آن را ترمیم کنید. البته بهتر است در پایان فصل گرما و از کار انداختن کولر محل های زنگ زده را ضد زنگ زده و رنگ­کاری نمایید..

یاتاقان­های توربین و جاروغنی­های روی موتور را روغن کاری کنید و با دست هر دو فلکه را بچرخانید تا مطمئن شوید که مانعی در حرکت آنها موجود نیست.

تسمه و فلکه­های (پولی) موتور و توربین باید در یک امتداد باشند تا موجب لنگی و ساییدگی تسمه و لرزش نشود. در صورت ساییدگی و بریدگی تسمه آن را تعویض کنید.

معمولا پمپ­های آب احتیاج به روغنکاری ندارند ولی آنها را از جای خود خارج کرده و رسوب اطراف پروانه­ها را تمیز کنید همچنین صافی آن را تمیز کرده و در جای خود قرار دهید.

با پرکردن تشتک تحتانی از آب و روشن نمودن واتر پمپ اطمینان حاصل نمایید که مسیر آب در شیلنگ و سه راهه و آب پخش کن­ها باز است.

ناودان­های پخش کننده مستقر در در پوش­ها را تمیز کرده تا منافذ آنها باز شود.

شناور را طوری تنظیم نمایید که آبی از تشتک یا دریچه اطمینان سرازیر نشود.

هنگام روشن کردن کولر ابتدا به مدت ده دقیقه واتر پمپ را روشن کرده تا پوشال­ها خیس شوند و قبل از روشن کردن موتور اصلی کولر برای اولین بار پارچه بزرگی را خیس نموده جلوی دریچه­ها گرفته تا ذرات زنگ و گرد خاک را به خود گرفته و محیط را کثیف نکند.

با نصب یک دماسنج ساده دیواری و یا نصب کلید های ترموستاتیک دما درجه حرارت اتاق ها را در فصول گرم حداقل روی C °27 تنظیم نمایید.

راهکار کم هزینه­تر نصب یک دماسنج دیواری ساده در اتاق نشمین و حفظ دمای اتاق در محدودة C °25 تا C °27 و خاموش کردن دستی کولر آبی در مواردی که دمای اتاق به پائین­تر از این میزان می­رسد، در صرفه­جویی مصرف برق نقش مؤثری دارد.

از آنجائیکه هوای خروجی از کولرهای آبی به همراه رطوبت می­باشد، گاهاً منجر به افزایش بیش از حد رطوبت در محیط شده و این مسئله علیرغم پائین بودن درجه حرارت باعث انحراف از شرایط آسایش حرارتی می­شود و در واقع هوای محیط شرجی می­گردد، به منظور جلوگیری از افزایش درصد رطوبت نسبی و کنترل فشار هوا در محیط منزل، توصیه می­گردد این میزان رطوبت از طریق تعبیه یک دریچة کوچک در سمت مقابل اتاق تخلیه گردد. از باز کردن پنجره در هنگام کارکرد همزمان کولر ها اکیداً خودداری شود.

با تنظیم پره­های دریچه­های کولر ( نیمه باز و بسته نمودن آنها) و یا بستن کامل دریچه­ها، می­توان میزان هوای خنک خروجی را بسته به نیاز اتاق­ها تنظیم نمود.
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) می‌باشد.