جمعه، ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷, ۰۷:۲۵
 
«اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال»

نمودار جریانی ممیزی انرژی 

نمودار جریانی ممیزی انرژی 2 

1-      برای برآورد تخمینی هزینه­های اجرای یک راهکار: با توجه به اینکه اکثر موارد بهینه­سازی در حوزه ساختمان و تأسیسات انجام
می­­گیرد، پیشنهاد می­گردد به اقلام مندرج در فهرست بهای ( ابنیه ، تأسیسات برقی و مکانیکی ) مصوب معاونت نظارت و راهبردی ریاست جمهوری مراجعه نمایید.

 

2-      محاسبه دوره بازگشت سرمایه ساده: به­منظور اولویت بندی اجرای راهکارها و تعیین اقتصادی بودن اجرای هر یک از راهکارها از معیاری به نام زمان بازگشت سرمایه ساده، استفاده می­گردد. زمان دوره برگشت هزینه پیاده­سازی راهکارهای بهینه­سازی، تابعی از ارزش صرفه­­جویی ریالی حاصل از کاهش مصرف انرژی، خواهد بود. استفاده از این روش برآورد اقتصادی در عین سادگی، برای تعیین اقتصادی بودن یا نبودن راهکارها و همچنین اولویت بندی اجرای هر یک کافی می­باشد.

 

نمودار جریانی ممیزی انرژی- محاسبه بازگشت سرمایه

 

3-      محدویت بودجه و اعتبارات دستگاه­ها برای اجرای راهکارهای بهینه­سازی مصرف انرژی از یک سو و لزوم بررسی وجود توجیه اقتصادی کافی به عنوان منطق اجرای اقدامات مذکور از سوی دیگر، لازمة تعیین اولویت­ها و رده­بندی هر یک از راهکارها، متناسب با میزان هزینه­کرد و صرفه­جویی حاصل می­باشد. از این رو یکی از فاکتورهای تعیین کننده  برای توجیه­پذیری اجرای راهکار و همچنین اولویت­بندی آنها از نقطه نظر تقدم و تأخر اجرایی، زمان بازگشت سرمایه خواهد بود. بدیهی است در قدم اول اجرای اقدامات کم هزینه با زمان بازگشت کمتر از 2 سال از اولویت بالاتری برخوردار بوده و لذا در طرح پیشنهادی اجرای هر یک از راهکارها و بالاخص به­منظور جلب موافقت مدیریت ارشد دستگاه برای اختصاص اعتبارات لازم، محاسبه زمان بازگشت سرمایه ساده و درج آن در جدول خلاصه نتایج ممیزی انرژی، امری ضروری است.

 

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) می‌باشد.