یکشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۶, ۲۱:۰۴
 
«اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال»

ممیزی

 

مقدمه :

مصرف انرژی در ساختمان­های کشور به عنوان یک بخش غیر مولد بیشترین سهم را در بین کلیه بخش­های مصرف به خود اختصاص داده است، با توجه به تراز نامه انرژی کشور، سالانه بیش از 40 درصد مصرف انرژی مستقیماً صرف تأمین نیازهای این بخش می­گردد. این در حالی است که اکثر مطالعات انجام گرفته نشان می­دهد که بیش از نیمی از این میزان مصرف به دلایل مختلفی تلف می­گردد، در واقع در صورت رسیدگی به وضعیت ساختمان­ها با اجرای راهکارهای بهینه­سازی مصرف انرژی، ارتقای کارآیی و اصلاح الگوی بهره­برداری می­توان با کمتر از نصف این میزان انرژِی مصرفی، آسایش مورد نظر در ساختمان­ها را فراهم نمود.

در واقع در اغلب ساختمان­های موجود بیش از 50% پتانسیل صرفه­جویی و کاهش مصرف انرژی قابل دستیابی خواهد بود. در این میان اتلاف انرژی در اغلب ساختمان­های دولتی و عمومی در رتبه بالاتری قرار می­گیرد و شاید عمده دلیل این ضعف، علاوه بر سایر مسائل و نقاط ضعف مشترک در اکثر ساختمان­ها، به عدم انگیزه کافی و نبود فرد یا افراد متولی برای پیگیری مسائل بهینه­سازی مصرف می باشد. اما باید اذعان نمود که در شرایط فعلی و در دوران حساس گذار به تحول اقتصادی، شاید بیشترین وظیفه را به دوش دستگاه­های دولتی گذاشته باشد. واقعی شدن تعرفه­ها و قیمت­های حامل­های انرژی از یک سو و لزوم پیشگامی دولت و نهادهای دولتی در اجرای اصلاح الگوی مصرف که از منویات ابلاغیه مقام معظم رهبری، پیگیری سیاست­های کلی اصلاح الگوی مصرف در سال گذشته بوده از سوی دیگر اهمیت این موضوع را دو چندان می­نماید. حال چه باید کرد؟ در مجموعه پیش رو سعی برآن شده تا برای سوال مذکور پاسخ مناسب ارائه گردد.

بدین منظور در اولین قدم دو پیش نیاز لازم و اساسی مورد نیاز خواهد بود.

1- تعیین فرد به­عنوان مسئول یا مدیر انرژی در هر یک از ساختمان­های اداری و عمومی

2- اقدام به بررسی و تعیین وضعیت مصرف انرژی در ساختمان با انجام ممیز انرژی سریع و اجمالی

در این مجموعه به بیان نقش و تأثیر هر یک از این دو عامل اساسی و چگونگی استقرار آن در ساختمان­ها پرداخته شده است. به یک زبان ساده اگر مصرف بیشینه انرژی در یک ساختمان به منزله یک بیماری تلقی شود، به منظور شناسایی عوامل بیماری و دریافت نسخه درمان موثر، نیاز به انجام برخی معاینات و آزمایشات می­باشد که در این مصداق، ممیزی انرژی به این منظور انجام می­گیرد. در کنار این موضوع،
به­منظور حصول اطمینان از استفاده کامل و اجرای درست دستورات این نسخه درمان و از همه مهم­تر پیگیری آن در دوره درمان، نیازمند به فرد یا افرادی مسئول که امروزه با عنوان مدیر انرژی در ساختمان شناخته شده­اند، خواهد داشت.

لازم به ذکر است که تجارب موجود نشان داده که در اغلب موارد تنها با انجام ممیزی انرژی سریع و اجرای راهکارهای بدون هزینه و کم هزینه ( بازگشت سرمایه کوتاه ) و نظارت و پیگیری آن توسط فردی مسئول ( مدیر انرژی ) حداقل 10 الی 20 درصد از مصرف انرژی کاسته خواهد شد. این در حالیست که در شرایط موجود با توجه به سهم هزینه­های انرژی، با انجام اینکار که از یک­سال هزینه­های اجرای اصلاحات و راهکارهای بهینه­سازی انرژی، بازگشت داشته و بدیهی است از سال دوم نیز صرفاً به سود دستگاه مبدل خواهد شد. بدین منظور در بخش اول مجموعه پیش­رو چگونگی بکارگیری ارکان مذکور و ابزارهای لازم نیز معرفی می­گردند، در بخش بعدی نیز پیاده­سازی یک ممیزی انرژی سریع که به­عنوان یک نمونه در ساختمان وزارت نیرو انجام گرفته و نتایج حاصل در آن ارائه گردیده است.


معرفی متدلوژی ممیزی انرژی

-       تعریف ممیزی انرژی

ممیزی انرژی به روشی گفته می­شود که طی آن با انجام سلسله اقداماتی می­توان مقادیر مصرف انواع حامل­های انرژی و موقعیت­های این مصارف را در محل­های مصرف و به تفکیک مصرف کنندگان انرژی مشخص و معین نمود و در نهایت نیز با روش مقایسه­ای نسبت به شناسایی و ارزیابی وضعیت انرژی ساختمان پرداخت.

-       هدف از انجام ممیزی انرژی

تعیین مقادیر مصرف و شاخص­های انرژی برای بخش­های مختلف در ساختمان، شناسایی فرصت­های بهینه­سازی و کاهش مصرف انرژی و در نهایت ارزیابی فنی و اقتصادی اجرای راهکارهای مؤثر در دستیابی به صرفه­جویی در مصرف انرژی.

-       معرفی ممیزی انرژی سریع

این روش به عنوان یک ابزار و پیش­نیاز مهم برای بررسی و ارزیابی ارائه وضعیت مصرف انرژی ساختمان و تأسیسات آن انجام می­گیرد، طی انجام ممیزی انرژی سریع به­وسیله کارشناسان مجرب امر ممیزی انرژی و یا متخصصین مهندس برق و مکانیک بدون نیاز به دستگاه­های اندازه­گیری پیشرفته می­توان تا میزان قابل قبولی فرصت­های بهینه­سازی و صرفه­جویی انرژی را تعیین نمود. معمولاً مدت زمان لازم برای انجام یک ممیزی انرژی سریع بین 3 تا 5 روز می­باشد. حداقل پتانسیل صرفه­جویی قابل دسترسی 10 الی 15 درصد خواهد بود.

-       مراحل اصلی فرآیند ممیزی انرژی سریع

فرآیند ممیزی انرژی بطور استاندارد در سه مرحله اصلی انجام می­گیرد:

مرحله اول : فاز بازدید و جمع­آوری اطلاعات

مرحله دوم : شناسایی فرصت­های بهینه­سازی و تعیین پتانسیل­های صرفه­جویی انرژی

مرحله سوم : توجیه فنی و اقتصادی و ارائه راهکارهای بهینه­سازی مصرف انرژی بدون هزینه و کم هزینه

در ادامه، شرح مراحل و ریز فعالیت­های مربوط به فرآیند انجام ممیزی انرژی به شکل نمودار جریانی ارائه می گردد:

-        عوامل تعیین کننده مصرف انرژی در ساختمان

مجموعه­ای از عوامل و فاکتورها تعیین کننده میزان مصرف انرژی در ساختمان به شرح زیر دسته­بندی می­گردد:

-          شرایط آب و هوایی و اقلیمی محل احداث ساختمان

-          مواد و مصالح بکار رفته در پوسته و جداره­های خارجی ساختمان

-          نوع معماری و سازه ساختمان

-          تأسیسات مرکزی ساختمان (گرمایش ، سرمایش، تهویه مطبوع و روشنایی)

-          لوازم و تجهیزات مصرف کننده (لوازم برقی و تجهیزات اداری)

ممیزی2

 

 

 

 

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) می‌باشد.