پنج شنبه، ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷, ۰۴:۴۵
 
«اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال»
اخبار

ساختمان ‌ها دارای برچسب انرژی خواهند شد

ساختمان ‌ها دارای برچسب انرژی خواهند شد
معاون وزیر مسکن، راه و شهرسازی با اشاره به مجهز شدن ساختمان‌ ها به برچسب مصرف انرژی گفت: طبق این طرح ساختمان‌ ها از نظر میزان مصرف انرژی طبقه‌ بندی خواهند شد و در اولین مرحله از شرکت ‌های دولتی شروع کردیم.

به گزارش ایسنا، حامد مظاهریان در ششمین کنفرانس بین ‌المللی توسعه پایدار و عمران شهری با بیان اینکه ایران نسبت به میانگین جهانی از نظر میزان مصرف انرژی در وضعیت خطرناکی قرار دارد اظهار کرد: استفاده بشر از سوخت‌های فسیلی اکنون از هر زمان دیگری بیشتر شده است و اگر با همین رشد ادامه دهیم تا سال ۲۰۳۰، ۱۵.۳ میلیارد تن نفت خام برای تأمین تولید انرژی در جهان نیاز داریم.

وی افزود: این روش مصرف علاوه بر در معرض خطر قراردادن حرکت توسعه بشر، زمین و محیط زیست را نیز به خطر خواهد انداخت. در همین رابطه تعهدات گوناگون جهانی برای جلوگیری از این واقعه انجام شده است که در تازه ‌ترین آن ایران به قرارداد تغییرات آب و هوایی پاریس پیوسته است که طبق آن متعهد شده‌ایم ۱۴ درصد از تولید گاز کربن دی ‌اکسید خود را کاهش دهیم.

معاون وزیر مسکن، راه و شهرسازی با اشاره به ۱۰ برابر شدن مصرف انرژی در ایران ادامه داد: از سال ۱۳۵۶ تاکنون ظرف ۴۰ سال از تولید ۷۰۰۰ مگاوات برق به ۷۶هزار مگاوات رسیده ‌ایم. این افزایش علاوه بر تأثیرپذیری از دو برابر شدن جمعیت حاصل افزایش تولید و مصرف نیز بوده است. در واقع میزان مصرف انرژی در کشور نسبت به بهره‌وری از آن پایین است.

مظاهریان در همین رابطه افزود: شاخص شدت مصرف انرژی که بیان کننده میزان انرژی استفاده شده برای تولید مقدار مشخصی از کالا نشان می‌دهد که در این زمینه وضعیت خوبی نداریم. تولید ناخالص ملی ترکیه ۲.۵ برابر ایران است اما نصف مصرف انرژی ما را دارد. یعنی ما برای تولید یک واحد کالا پنج برابر ترکیه انرژی مصرف می‌کنیم. این رقم نسبت به ژاپن ۹ برابر و نسبت به عربستان سه برابر و نسبت به میانگین جهانی چهار برابر است.

وی در رابطه با تعهدات دولت در کاهش مصرف انرژی خاطر نشان کرد: در بخش ساختمانی ۲۳ میلیون خانه که میزان مصرف انرژی در آن‌ها ۸۵ درصد بیش از میانگین جهانی است مورد توجه قرار می ‌گیرد. در کارخانه‌ها نیز بهره ‌وری پایین است اما با توجه به کمتر بودن تعداد کارخانه ‌ها، برنامه ‌ریزی و کنترل برای این قسمت آسان‌تر است. اما در بخش مسکن به دلیل سروکار داشتن با ۲۳ میلیون خانوار دشواری ‌های مخصوص به خودش را دارد و برای کاهش مصرف در این زمینه چالش بزرگی داریم.

معاون وزیر مسکن، راه و شهرسازی با بیان اینکه برای انجام این کار در مرحله اول نیاز به قانون داریم، ادامه داد: قانون اصلاح مصرف انرژی در همین زمینه تبیین و تصویب شده است و در ماده ۱۸ این قانون وظیفه دولت طبقه ‌بندی ساختمان‌ها از نظر میزان مصرف انرژی است. طبق این طرح باید ساختمان‌ها طبقه ‌بندی شوند و به ساختمان ‌هایی که دارای مصرف زیاد هستند جریمه تعلق بگیرد. طبق طبقه ‌بندی دولت، ساختمان‌ها به دو گروه دولتی و خصوصی تقسیم می ‌شوند. دولت برای اولین مرحله ساختمان ‌های تحت پوشش خودش را ملزم کرده تا ظرف پنج سال برچسب انرژی دریافت کنند و میزان مصرف انرژی آن‌ها باید در رده G و E قرار بگیرد.

مظاهریان با اشاره به اینکه این ساختمان ‌ها تا دو سال موظف به برنامه ‌ریزی و تا پنج سال موظف به اجرای این برنامه هستند، افزود: در صورتی که این اتفاق نیفتد و مصرف انرژی ساختمان ‌ها بیش از استاندارد تعیین شده باشد باید دو برابر قیمت برق مصرفی را بپردازند.

وی در رابطه با ساختمان ‌های خصوصی گفت: برای ساختمان‌ های خصوصی راهکار اجرایی در نظر گرفته شده تا بدون متحمل کردن هزینه هنگفت به مالک ساختمان این قانون اجرایی شود. در بخش خصوصی نیز دو گروه ساختمان در حال ساخت و نوساز و دیگری ساختمان‌های از پیش ساخته شده قرار دارند. در ساختمان‌های نوساز باید مبحث ۱۹ کاملا اجرایی شود که در این صورت این ساختمان‌ ها در رده انرژی E قرار خواهند گرفت که شامل دوجداره کردن پنجره ‌ها، سقف عایق حرارتی و بهینه ‌سازی موتورخانه است. همچنین مشتری جدید ملک هنگام خرید خود را ملزم به خرید خانه‌ای می‌کند که وضعیت انرژی آن در حد مطلوب باشد.

مظاهریان با اشاره به روند رو به افزایش شهرنشینی در دنیا گفت: جهان مرز ۵۰ درصدی شهرنشینی را رد کرده است و در اجلاسی که دو ماه پیش در اکوادور برگزار شد رقم دقیق آن ۵۴ درصد اعلام شد. همچنین برای اولین بار زندگی در شهرها ارزش شمرده شد. در ایران میزان شهرنشینی ۷۲ درصد است که نباید از این موضوع بترسیم زیرا این روند جهانی است و ایران جلوتر از این روند در حال حرکت است. آنچه در این مورد نگران ‌کننده است به خاطر تمرکز بیش از حد در شهرها، ‌ ناعدالتی و ناپایداری است که از مشکلات آینده بشر هستند.

 

 

۲۱ آذر ۱۳۹۵ ۰۸:۲۲
تعداد کلیک: ۱,۰۵۶
اظهار نظر و امتیاز دهی
میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) می‌باشد.