سه شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۶, ۰۶:۱۴
 
«اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال»
اخبار

در سمینار معرفی تکنولوژی WHR-ORC در صنعت سیمان:47 درصد متقاضیان سرمایه گذاری در ایران خواهان فعالیت در زمینۀ انرژی های تجدیدپذیر بوده اند

در سمینار معرفی تکنولوژی WHR-ORC در صنعت سیمان:47 درصد متقاضیان سرمایه گذاری در ایران خواهان فعالیت در زمینۀ انرژی های تجدیدپذیر بوده اند
سمینار معرفی تکنولوژی WHR-ORC در صنعت سیمان ازسوی ساتبا برگزار شد.

به گزارش دفتر روابط­ عمومی سازمان انرژی­های تجدیدپذیر و بهره ­وری انرژی برق (ساتبا):

           ساتبا به­ منظور معرفی تکنولوژی WHR-ORC و سیاست­ ها و توسعۀ سرمایه­ گذاری ­های ساتبا از طرح تولید برق از بازیافت حرارت اقدام به برگزاری یک سمینار تحت عنوان معرفی تکنولوژی WHR-ORC در صنعت سیمان به انتقال تکنولوژی و توسعۀ سرمایه­ گذاری با حضور معاونین، مدیران و کارشناسان صنعت سیمان، انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، سازمان محیط زیست، شرکت سرمایه ­گذاری تأمین اجتماعی، نمایندۀ ادارۀ کل بین ­الملل بانک ملت در تاریخ 23 مردادماه سال جاری در سالن شهید مطهری ساختمان ساتبا نمود.

            براساس این گزارش: در ابتدای این سمینار تخصصی مهندس محمدنژاد معاون برنامه­ ریزی ساتبا به ایراد سخنرانی پرداخت. وی در آغاز بیاناتش ضمن تشریح روند شکل­ گیری سازمان انرژی ­های تجدیدپذیر و بهره­ وری انرژی برق گفت که تقریباً از دو سال پیش وزارت نیرو ،رویکرد جدیدی را نسبت به توسعۀ بهره ­وری انرژی و انرژی ­های پاک درنظر گرفت که براساس آن شاهد جلب مشارکت بیش­تر بخش خصوصی در زمینۀ سرمایه ­گذاری جهت احداث نیروگاه­ های تجدیدپذیر و پاک غیر دولتی و تولید انرژی از بازیافت انرژی بوده ­ایم.

            بنابراین گزارش: وی افزود امروزه سرمایه ­گذاران خارجی می ­توانند با تأسیس شرکت در ایران و یا قرارداد مشارکت با شرکت­های ایرانی نسبت به دریافت پروانۀ احداث و عقد قرارداد تضمینی فروش برق اقدام نمایند ایشان گفت طبق آمارهای وزارت اقتصاد و دارایی در سال 95 از کل متقاضیان سرمایه ­گذاری در ایران حدود 47% آن­ها برای حضور در انرژی ­های تجدیدپذیر بوده است که این رویداد باعث شده آیندۀ خوبی را برای انرژی ­های پاک متصور شد. وی در خاتمۀ بیاناتش افزود امیدواریم که با حضور بخش خصوصی  گام ­های مثبتی در این خصوص برداشته شود.

            به نقل از این گزارش: سپس در ادامۀ این سمینار خانم مهندس سیاحی از سازمان UNIDO به معرفی پروژۀ ITPO ایتالیا پرداخت و در ادامه مهندس زربخش مدیر دفتر آموزش و اطلاع ­رسانی ساتبا درخصوص ضرورت و اهمیت بازیافت حرارت و تولید برق در صنعت به ایراد سخنرانی پرداخت. وی گفت کل عرضۀ انرژی اولیه در کشور معادل 1668 میلیون بشکه معادل نفت خام و کل مصرف نهایی در بخش صنعت 302 میلیون بشکه معادل نفت خام و مقدار تلفات بالا دستی معادل 700 میلیون مترمکعب گاز فلر در سال است.

            پیرو این گزارش: مهندس زربخش در ادامۀ سخنانش گفت سهم برق صنعت سیمان از کل صنایع حدود 10% و سهم کل برق صنعت سیمان از مصرف برق کشور 3 تا 4 درصد بوده است. وی مصرف نیمۀ اول تیرماه امسال را بیش از 55000 مگاوات عنوان نمود و گفت که  رشد مصرف برق امسال ما بیش از کل مصرف کشور ارمنستان می باشد.

این گزارش می ­افزاید: در ادامه مهندس زربخش بالا بودن شدت انرژی و پایین بودن بهره ­وری انرژی در ایران در مقایسه با کشورهای هم­تراز بالا بودن تلفات در بخش­ های تولید تبدیل و عرضۀ انرژی در کشور، محدودیت در دسترسی به منابع مالی بین ­المللی و تکنولوژی ­های نوین و هم­چنین ناکافی بودن حضور بخش دولتی در سرمایه ­گذاری بخش خصوصی ازجمله تعدادی از  چالش ­ها و تنگناهای انرژی در کشور برشمرد.

دفتر روابط­ عمومی سازمان انرژی­های تجدیدپذیر و بهره ­وری انرژی برق (ساتبا)
۲۴ مرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۱۴
تعداد کلیک: ۳۸۶
اظهار نظر و امتیاز دهی
میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) می‌باشد.