شنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۹۶, ۱۵:۵۶
 
«اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال»

نظامنامه ممیزی انرژی در نیروگاههای حرارتی

دستیابی به هدف بهبود عملکرد انرژی، متکی بر ارزیابی مستمر و اجرای برنامه­های کارایی انرژی می­باشد.بدین منظور شرکت­های پیشرو معمولاً برای موفقیت برنامه­های خود، نسبت به استقرار گروه مدیریت انرژی اقدام می­کنند. استقرار واحد مدیریت انرژی در یک مجموعه، حرکتی مهم در نخستین گام بهبود کارایی انرژی بوده و در مجموعه­هایی با مصرف انرژی زیاد نظیر نیروگاه­های برق از اهمیت ویژه­ای برخوردار می­باشد.واحد مدیریت انرژی نیروگاه مسئولیت­های متعددی نظیر برنامه­ریزی، اجرا، محک زنی، پایش و ارزیابی برنامه مدیریت انرژی، برگزاری دوره­های آموزشی، اطلاع­رسانی نتایج حاصله، شناسایی و قدردانی از افراد موثر و ... را برعهده دارد.

در این راستا، سازمان بهره­ وری انرژی ایران در کنار شرکت توانیر اقدام به تدوین "نظامنامه ممیزی انرژی در نیروگاه­های حرارتی کشور" نموده است تا گامی مهم در افزایش کارایی نیروگاه­های حرارتی در کشور برداشته شود. این نظامنامه در سه بخش تدوین شده و از طریق لینک­های زیر قابل دریافت است:

 

نظامنامه ممیزی انرژی در نیروگاههای حرارتی کشور - فصل اول نظامنامه ممیزی انرژی در نیروگاههای حرارتی کشور - فصل اول
نظامنامه ممیزی انرژی در نیروگاههای حرارتی کشور - فصل دوم نظامنامه ممیزی انرژی در نیروگاههای حرارتی کشور - فصل دوم
نظامنامه ممیزی انرژی در نیروگاههای حرارتی کشور - فصل سوم نظامنامه ممیزی انرژی در نیروگاههای حرارتی کشور - فصل سوم

 

توجه: استفاده از این منابع تنها با ذکر مرجع بلامانع می­باشد.

نیروگاههای حرارتی ممیزی شده توسط سابا

سازمان بهره وری انرژی ایران از سال 1384 اقدام به ممیزی انرژی در نیروگاههای حرارتی کشور نمود. این پروژهها با نتایج قابل توجهی همراه بوده و در برخی موارد منجر به انجام راهکارها و پروژههای اجرایی گردید. فهرست نیروگاههای ممیزی شده توسط این سازمان به شرح زیر میباشد:

- نیروگاه بخاری شهید منتظری اصفهان

- نیروگاه منتظر قائم

- نیروگاه بیستون

- نیروگاه بخاری شهید رجائی

- نیروگاه شازند

- نیروگاه مفتح

- نیروگاه بعثت

- نیروگاه رامین اهواز

- نیروگاه بخاری تبریز

- یک واحد بخار نیروگاه طوس

- نیروگاه بخاری بندرعباس

- نیروگاه گازی یزد (کرافت)

- نیروگاه گازی زنبق یزد

- نیروگاه گازی مشهد

- نیروگاه سیکل ترکیبی قم

- نیروگاه نکا

اقدامات نیروگاه ها در زمینه مدیریت و افزایش کارایی انرژی

در راستای مدیریت انرژی و افزایش کارایی انرژی در نیروگاههای حرارتی اقدامات قابل توجهی توسط واحدهای مدیریت انرژی مستقر در شرکتهای مدیریت تولید برق کشور انجام شده و گزارشهایی در این رابطه به سازمان بهره وری انرژی ایران ارسال گردیده است. این گزارشها حاوی نکات بسیاری بوده و میتواند بعنوان تجاربی مفید و ارزشمند، مورد استفاده واحدهای مدیریت انرژی در نیروگاههای مختلف قرار گیرد. با این وجود، بعضاً مطابقت این گزارشها با نظامنامه ممیزی انرژی در نیروگاههای حرارتی مورد تردید بوده و مسئولیتی در قبال این عدم مطابقت متوجه این سازمان نمیباشد.

در این بخش، گزارشهای دریافت شده در رابطه با این موضوع در اختیار علاقمندان قرار میگیرد با این امید که بتدریج اقدامات و گزارشهای مربوطه دارای شکل و چارچوب مشخصشده و ترجیحاً بر مبنای نظامنامه تنظیم گردند. شایان ذکر است که این سازمان از هرگونه همکاری مشترک با نیروگاه ها استقبال مینماید.

گزارش عملکرد مدیر انرژی - شرکت مدیریت تولید برق شهید رجائی گزارش عملکرد مدیر انرژی - شرکت مدیریت تولید برق شهید رجائی

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) می‌باشد.