چهارشنبه، ۱ فروردین ۱۳۹۷, ۰۴:۳۹
 
«اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال»
مزایای استفاده از لامپ کم‌مصرف در مقایسه با لامپ رشته‌ای

 
 • میزان نوردهی یکسان نسبت به لامپ رشته ای معادل که دارای توان مصرفی بیش از 5 برابر لامپ کم مصرف می باشد.
 • مصرف انرژی 20% نسبت به لامپ رشته‌ای مشابه
 • طول عمری معادل 8 برابر طول عمر لامپ رشته‌ای
 • جایگزینی آسان
 • بهره نوری بالا
 • دارای نور یکنواخت و بدون لرزش و در نتیجه خستگی کمتر چشم
 • راه‌اندازی بدون چشمک زدن
 • کاهش مصرف برق دستگاه‌های سرمایشی خودکار
 • امکان انتخاب رنگ نور (آفتابی، مهتابی، سفید سرد) براساس کاربرد و نیاز مصرف‌کنندگان
 • کاهش هزینه‌های تعویض لامپ به واسطه طول عمر طولانی
 • حذف اثر استروبوسکوپی (ثابت دیدن اجسام دوار)
 •  کاهش صورتحساب مصرف‌کنندگان
 •  کاهش میزان سرمایه‌گذاری جهت تامین تاسیسات تولید و توزیع برق
 •  کاهش آلودگی محیط زیست حاصل از نیروگاه‌ها (ناشی از گازهای آلاینده و گلخانه‌ای)

معرفی لامپ های کم مصرف معتبر
با عنایت به این که وجود علامت استاندارد بر روی بدنه لامپ های کم مصرف یکی از موارد مهمی است که در هنگام خرید لامپ کم مصرف باید مدنظر قرار گیرد؛ به منظور آشنایی بیشتر عموم مصرف کنندگان با نام های معتبر موجود در بازار، به نقل از انجمن صنفی تولیدکنندگان لامپ (طی نامه شماره 1-8-400 مورخ 17/12/89) اسامی تعدادی از شرکت های تولیدکننده که لامپ های کم مصرف آنها از کیفیت مطلوبی برخوردار بوده و دارای علامت استاندارد نیز می باشند، به شرح جدول زیر است:
 

ردیف

نام شرکت تولیدکنندهنام تجاریتوان (W)
1افراتاب----7،10،11،12،15،20،23،25،35،40،55،65،90،105
2افروغخورشید----
3پارس شهابپارس-پارس خزر-دیهیم-افرند-زمرد-دیرندپاد9،11،13،15،18،20،23،26،32،40،45،50،60،80،90،
100
4پارس شعاع توس--------
5سپهرمنور----60
6سهند آوا الکتریکآوا-سهند-سهندآواالکتریک-مگانور18،20،23،25،32،40،50،55
7سهند آوا یارانآفتاب11،20،23،26
8سامان لامپسامان لامپ11،12،18،20،23،40،50
9نورافشان--------
10نورصرام پویا----تا 60 وات
11فراتاب آذرخشآذرخش44
12نورکار الکتریکآرا8،10،18،20،30،32،40،50،60،70،80،85،100،105،
110،140
13مهتاب خراسانمهتاب

20،23،40

 

نحوه تشخیص لامپ کم مصرف استاندارد از غیراستاندارد برای کاربران عمومی
در حالی که با اجرای طرح بزرگ هدفمند نمودن یارانه­ها، موضوع صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه های مربوطه مورد توجه ویژه همگان قرار گرفته است، استفاده از محصولات با بهره وری انرژی بالا، ضمن حفظ نیازها و خواسته های مصرف کنندگان به تحقق این مسئله کمک شایانی خواهد نمود. در این راستا اطلاع رسانی گسترده ای در شاخه روشنایی کشور در خصوص لزوم استفاده از لامپ های کم مصرف بجای لامپ های رشته ای در سایت های مختلف و از جمله سایت سازمان بهره وری انرژی ایران انجام شده و بر این مسئله نیز تأکید گردیده است که در صورت استفاده از لامپ­های کم­مصرف استاندارد بجای لامپ­های رشته­ای، حداقل 80% در مصرف انرژی و 75% در هزینه­های برق مصرفی مربوط به روشنایی صرفه­جویی خواهد شد. نکته قابل توجه، چگونگی تشخیص یک لامپ کم مصرف استاندارد از لامپ کم مصرف غیر استاندارد در هنگام خرید توسط مصرف کنندگان است. علی رغم اینکه سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران با همکاری سایر ارگان های دیگر نظیر گمرک، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و ...، اقدامات بسیار جدی را در زمینه جلوگیری از ورود، توزیع و فروش لامپ های کم مصرف غیر استاندارد در دستور کار خود قرار داده اند، مصرف کنندگان نیز می توانند با توجه به نکات زیر در هنگام خرید لامپ کم مصرف، از حداقل کیفیت لامپ اطمینان یافته و همکاری و مشارکت خود را در خصوص حذف لامپ غیراستاندارد از سطح بازار کشور به انجام رسانند:
-          وجود علامت یا نشان استاندارد بر روی لامپ
-          وجود جدول برچسب انرژی بر روی جعبه لامپ و همچنین اشاره به برچسب انرژی A  بر روی جعبه
-          عدم امکان جدانمودن بخش تیوب از بخش بالاست و کلاهک لامپ به هر طریق ممکن
-          درج شارنوری مناسب بر روی جعبه لامپ (در این راستا مصرف کنندگان می توانند با ضرب عدد 60 در توان درج شده بر روی لامپ، حداقل شارنوری لامپ را به دست آورده و با مقایسه این عدد با شارنوری درج شده بر روی لامپ (بر حسب لومن)، از نور مناسب لامپ کسب اطمینان نمایند.)
بررسی تاثیر لامپهای کم‌مصرف بر بدن انسان

در پی تولید و استفاده فراگیر از لامپهای فلورسنت فشرده (Compact Fluorescent Lamp) که به لامپهای کم‌مصرف معروف هستند، نظرات متعددی در رابطه با خطرات احتمالی استفاده از این لامپها از گوشه و کنار دنیا ابراز گردیده که ضرورت تحقیق و ارائه نتایجی مستدل در رابطه با مضرات احتمالی استفاده از این لامپها بر بدن انسان را ایجاب می‌نماید.

در این رابطه سازمان بهره‌وری انرژی ایران مبادرت به انجام مطالعات مفصلی درخصوص آثار جانبی احتمالی بکارگیری گسترده لامپهای کم‌مصرف نموده است تا هم آثار احتمالی مذکور مورد شناسایی قرار گرفته و هم راههای محدود کردن یا مقابله با آنها مورد ارزیابی قرار گیرد. مطالعات یاد شده حوزه‌های مختلف بهداشتی، زیست‌محیطی، ایمنی و شبکه‌ای را در برمی‌گیرد.

مهمترین حوزه مطالعاتی که ارتباط مستقیم با سلامتی انسان دارد، بررسی تاثیرات تشعشعی این لامپها بر بدن انسان می‌باشد. در این رابطه آخرین ویرایش استاندارد بین‌المللی IEC62471 که در ماه جولای سال 2006 میلادی توسط کمیسیون بین‌المللی الکتروتکنیک منتشر گردیده مورد استناد قرار گرفته است. ضمناً این استاندارد هم اکنون توسط مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در دست انتشار در قالب یک استاندارد ملی می‌باشد. شاخصهای استاندارد مذکور از حاصل تحقیقات بیش از یکصد مقاله معتبر پزشکی که طی حدود 80 سال تحقیقات آزمایشگاهی صورت گرفته استنتاج شده‌اند و لذا از اطمینان بسیار زیادی برخوردارند.

در این استاندارد لامپها از نظر تشعشعات زیانبار به چهار رده لامپهای بی‌خطر، لامپهای کم‌خطر، لامپهای میان‌خطر و لامپهای پرخطر تقسیم‌بندی گردیده‌اند. طبق تعریف این استاندارد لامپ بی‌خطر لامپی است که حضور انسان در روشنایی با شدت 500 لوکس آن (شدت نوری که در فاصله تقریباً 5/0 متری از یک لامپ کم‌‌مصرف 23 واتی وجود دارد) به مدت 8 ساعت و یا خیره شدن مستقیم به آن به مدت 15 دقیقه هیچ خطری برای سلامتی انسان ایجاد نمی‌کند.

در آزمایشی که سازمان بهره‌وری انرژی ایران بر روی لامپهای کم‌مصرف تولید داخل انجام می‌دهد این لامپها از نظر تشعشعات مضر در رده لامپهای بی‌خطر دسته‌بندی گردیده‌اند و لذا نگرانی‌های مطرح شده از بابت آثار مضر پرتو این لامپها بر چشم و پوست اساس و مبنای علمی ندارد.

بررسی تاثیر لامپهای کم‌مصرف بر محیط زیست

در ساختمان لامپهای فلورسنت فشرده (CFL) موسوم به لامپهای کم‌مصرف از مقداری عنصر جیوه استفاده شده است. وجود جیوه سبب درخشندگی نور لامپ شده و بدون وجود آن عملکرد لامپ کم‌مصرف ممکن نیست. از سوی دیگر همانطور که می‌دانید جیوه عنصری به شدت سمی است و ورود آن به محیط زیست بسیار آلوده‌کننده است. البته هر لامپ کم‌مصرف تنها در حدود 5 میلی‌گرم جیوه دارد که آن هم تا زمانی که حباب لامپ نشکسته باشد آزاد نگردیده و هیچ خطری را متوجه مصرف‌کننده نخواهد کرد.

مصرف‌کننده باید توجه داشته باشد که در پایان عمر لامپ، آن را به مراکز بازیافت تحویل دهد و در صورتی که در محل زندگی او مراکز بازیافت وجود ندارد لامپ را در دو لایه کیسه پلاستیکی قرار داده، درب آن را محکم ببندد و سپس در سطل زباله قرار دهد. همچنین در صورتی که به هر دلیل حباب لامپ کم‌مصرف در محل مصرف شکسته شود تمهیداتی را برای پاکسازی فرش و موکت و فضای محیط به کار ببندد. این تمهیدات به طور مفصل در بخش راهنمای بکارگیری لامپهای کم‌مصرف ذکر گردیده است.

 

بررسی آثار جانبی و مکانهای بکارگیری لامپهای کم مصرفبررسی آثار جانبی و مکانهای بکارگیری لامپهای کم مصرف
دستورالعمل نحوه استفاده صحیح از لامپهای کم مصرفدستورالعمل نحوه استفاده صحیح از لامپهای کم مصرف

بررسی تاثیر لامپهای کم‌مصرف بر دستگاه‌های کنترل از راه دور لوازم خانگی

لامپهای کم‌مصرف قدیمی یا غیراستاندارد ممكن است موجب بروز تداخل با دستگاههای کنترل از راه دور لوازم خانگی نظیر ویدئو یا تلویزیون شوند. علت وقوع این پدیده آن است که سابقاً فرکانس کار لامپها و دستگاههای کنترل با یکدیگر یکسان بوده است، اما از سال 1995 میلادی طی توافقی مشترکی که بین تولیدکنندگان لامپ کم‌مصرف و انجمن صنایع الکترونیک صورت گرفت مقرر شد که تولیدکنندگان کم‌مصرف از فرکانس کار
40 کیلوهرتز و بالاتر استفاده نمایند. رعایت حد مجاز مذکور در حال حاضر به عنوان‌ یکی از بندهای استاندارد لامپها الزامی بوده و تضمین کننده عدم بروز تداخل با دستگاههای کنترل از راه دور خانگی می‌باشد.

بررسی تاثیر لامپهای کم‌مصرف بر ایمنی مکان مورد استفاده

لامپهای کم‌مصرف غیراستاندارد در انتهای عمر کاری‌شان با ایجاد دود، بو، تغییر رنگ، ترک خوردگی پایه و آشکار شدن قسمتهای برقدار ایمنی مصرف‌کننده را به مخاطره انداخته یا موجبات نگرانی وی از بروز آتش‌سوزی را فراهم می‌آورند. استاندارد ملی شماره 5917 که درخصوص مقررات ایمنی لامپهای فلورسنت فشرده انتشار یافته است ردیفهای متعددی برای آزمونهای استقامتی و ایمنی لامپ در شرایط عادی و شرایط خطا در نظر گرفته است که اطمینان کافی از استحکام مواد به کار رفته در ساخت لامپ حاصل گردیده و موجب رفع نگرانی از بروز خطر برق‌گرفتگی یا آتش‌سوزی خواهد شد.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) می‌باشد.