یکشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۶, ۲۱:۰۷
 
«اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال»
اخبار روشنایی

 

برگزاری سمینار اصول و معیارهای مهم در روشنایی و نورپردازی پارکها و فضاهای سبز

 

سابا سمینار " اصول و معیارهای مهم در روشنایی و نورپردازی پارکها و فضاهای سبز و بررسی پتانسیل استفاده از محصولات LED" را در تاریخ دهم مهر ماه سالجاری در محل سازمان بهره وری انرژی ایران از ساعت 9 تا 14 بعدازظهر برگزار خواهد کرد. در این سمینار، مباحثی درخصوص نکات کلیدی در روشنایی انواع پارک ها، گونه های نورپردازی در بوستان­ها و نیز روشنایی پاک در فضای سبز و اصول و قواعد علمی و کاربردی استفاده از چراغ­های LED مطرح خواهد شد.

جزئیات برنامه سمینار، متعاقباً از طریق پایگاه دانش روشنایی در سایت سابا اعلام خواهد شد. ضمناً به منظورکسب اطلاعات بیشتر، دفتر مطالعات و بهره وری انتقال و توزیع برق سازمان بهره­وری انرژی ایران از طریق شماره تلفن 88370004 آماده پاسخگویی می­باشد

 

  صرفه جویی حدود 52,000 مگاوات ساعت در مصرف انرژی سالیانه با اجرای طرح اصلاح سیستم های روشنایی معابر در سال 1389

 

افزایش مصرف انرژی برق و محدود بودن منابع تولید، ظرف سال های اخیر به یکی از مهمترین دغدغه های مسئولین، کارشناسان و متخصصان صنعت برق تبدیل شده است. صنعت روشنایی به عنوان یکی از بخش های اصلی مصرف کننده انرژی، دارای پتانسیل قابل توجهی در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی است. در این راستا سازمان بهره وری انرژی ایران که متولی طرح ها و برنامه های مدیریت انرژی در کشور می باشد، نگاه ویژه ای را به مباحث روشنایی معطوف داشته است. تأمین روشنایی مناسب و استاندارد در معابر علاوه بر ایجاد امکان تردد ایمن برای وسایل نقلیه و عابرین پیاده، ایجاد زیبایی و جذابیت در محیط وکاهش جرائم، پتانسیل ویژه ای را نیز در زمینه افزایش کارایی تجهیزات و کاهش مصرف انرژی و هزینه های مربوطه و حتی هزینه های تعمیر و نگهداری ایجاد می کند. لذا سازمان بهره وری انرژی ایران طرح اصلاح سیستم های روشنایی معابر را از سال گذشته در دستور کار جدی خود قرار داد. این پروژه که در سال 1389 در 21 شرکت توزیع نیروی برق اجرا گردید، در نهایت جایگزینی حدود 170 هزار چراغ پربازده را با انواع چراغ های کم بازده و پرمصرف در برداشت. از مهمترین دستاوردهای حاصل از اجرای پروژه مذکور در سال گذشته، کاهش حدود 13 مگاوات در مصرف توان سمت تقاضا معادل 52,000 مگاوات ساعت در مصرف انرژی سالیانه و جلوگیری از انتشار 44 هزار تن گازهای گلخانه ای بوده است.

  

لامپ کم مصرف، گزینه ای مطمئن برای کاهش هزینه انرژی خانواده های ایرانی - 11/02/90

 یکی از ویژگی­های دنیای امروز، استفاده گسترده از انرژی الکتریکی است. در طول سال­های اخیر مصرف برق در بخش­های مختلف، رشد چشمگیری داشته بطوریکه نیاز تولید برق در روز اوج مصرف سال گذشته (1389) از مرز 40 هزار مگاوات گذشت که میزان قابل توجهی از آن مربوط به مصرف توان در بخش روشنایی بوده است.

روزانه تعداد بی­شماری از لامپ­های رشته­ای با لامپ­های کم مصرف (پربازده) جایگزین می­گردند. لامپ­های کم مصرف در واقع همان لامپ­های فلورسنت خطی می­باشند که 70 سال است در دنیا در حال استفاده بوده و مشخصات آنها بهبود داده شده است. میزان جیوه مصرفی در آنها از 17mg به 2.5mg تقلیل یافته است و از فسفر بجای هالو فسفات استفاده شده که کیفیت نور به مراتب بهتری را داشته و با کارکرد در فرکانس بالاتر، خستگی برای چشم ایجاد نمی­کنند.

توسعه استفاده از لامپ­های کم مصرف سه هدف اصلی را دنبال می کند:

          1- کاهش صورتحساب برق مصرف کنندگان با سرمایه گذاری معقول و توجیه پذیر

          2- کاهش میزان سرمایه گذاری جهت تأمین تاسیسات تولید و توزیع برق

          3- کاهش آلاینده­های زیست محیطی

تعویض لامپ­ها ساده­ترین راه برای تحقق دستاوردهای سریع و عظیم در بهره­وری انرژی است. برطبق برآورد سازمان بین المللی انرژی (EIA)، تامین روشنایی­های الکتریکی 19% ازکل الکتریسته تولیدی توسطنیروگاه­های جهان را به خود اختصاص می­دهد که این مقدار بیشتر از تمام انرژی تولیدی توسط نیروگاه­های هسته­ای می­باشد.

همگام با رشد روز افزون استفاده از لامپ­های کم­مصرف، پرسش­های گوناگونی در مورد اثرات بهداشتی و تاثیرات این گونه لامپ­ها بر سلامت انسان مطرح می­گردد. در حال حاضر یکی از نگرانی­های مطرح شده جهت استفاده از لامپ های کم مصرف، تابش پرتوی فرابنفش و میدان های الکترو مغناطیسی این گونه لامپ ها و در نتیجه خطرات بهداشتی آن برای مصرف کنندگان است.

ساده­ترین پاسخ این است که لامپ های فلورسنت از سال 1938 مورد استفاده بوده و تاکنون هیچ گزارش منفی از اثرات منفی پرتو فرابنفش اعلام نشده است. به برخی از گزارشات منتشره در این خصوص به شرح زیر می­توان اشاره نمود:

- شرکت­های سازنده لامپ از قبیل جنرال الکتریک عنوان کرده­اند که لامپ­های کم مصرفی که برای استفاده در خانه و یا ادارات کاربرد دارند به هیچ وجه میزان خطرناکی از پرتو فرا بنفش را ساطع نمی­نمایند و در واقع میزان پرتو انتشار یافته از آنها کمتر از پرتوهای موجود در نور طبیعی خورشید است (www.gelighting.com).

- اطلاعات ارائه شده در سایت ONECHNGE میزان پرتو فرابنفش لامپ­های کم مصرف را بین 50 تا 140 میکرووات بر لومن اعلام کرده است.

- بر مبنای مطالعاتی که آژانس حفاظت از اشعه و ایمنی هسته­ای استرالیا (ARPANSA) بر روی لامپ­های کم مصرف و رشته­ای انجام داده است، این لامپ­ها هیچگونه خطری برای افراد عادی ندارند.

- اداره دارو و غذای ایالات متحده (FDA) نیز عنوان نموده است که میزان UV انتشار یافته از لامپ­های کم مصرف بسیار ناچیز بوده و برای سنجش آن باید از دستگاه­های بسیار حساس استفاده نمود. لامپ­های کم مصرف میزان بسیار ناچیزی از UVA (طول موج 320 تا 400 نانومتر) و UVB (طول موج 290 تا 320 نانومتر) و اشعه مادون قرمز ساطع می­نمایند. بنابراین حتی افرادی که دارای بیماری­های پوستی حساس به اشعه UV می­باشند، قادرند با همان فاصله­ای که از لامپ­های رشته­ای استفاده می­نمایند از لامپ­های کم مصرف نیز بهره ببرند.

- بر اساس تحلیل داده‌های تابش طیفی برای CFL ها، در فاصله cm ٣٠ (و فواصل بیشتر)، این لامپ‌ها دارای خطر و یا آسیب جدی برای چشم و پوست در مقایسه با لامپ‌های رشته­ای نیستند. در مورد بکارگیری لامپ­های کم مصرف توصیه می­شود که اگر از لامپ­های کم مصرف بدون پوشش استفاده می­شود، بهتر است حداقل فاصله 30 سانتی­متری برای استفاده بیش از یک ساعت رعایت شود که معمولاً چنین حالتی برای کاربرد لامپ­های کم مصرف اتفاق نمی­افتد.

- در رابطه با میدان الکترومغناطیسی نیز نتایج آزمون CFLها نشان داد که میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی ناشی از استفاده از این لامپ‌ها کمتر از حد استاندارد است و خطری برای سلامتی ندارد.

- شیشه لامپ­های کم مصرف به گونه­ای ساخته شده است که قادر به جذب UV می­باشد و در صورت نگرانی بیش از حد، مصرف کننده می­تواند از هر نوع پوشش دیگر از قبیل حباب­ شیشه­ای یا طلقی جهت کاهشUV  استفاده نماید.

با توجه به موارد فوق، استفاده از لامپ­های کم مصرف استاندارد بسیار ایمن می­باشند. ولی آنچه که موجب می­شود تا در رابطه با استفاده از این گونه لامپ­ها سئوالاتی مطرح شود، مقدار بسیار اندک جیوه در ساختار این نوع لامپ­ها است که باعث می­شود تا لامپ­های کم مصرف در رده زباله­های خاصخانگی قرار ­گیرند. لذا پس از استفاده و پایان عمر مفید، نگهداری از لامپ­های کم مصرف باید به گونه­ای باشد تا با کمترین اثرات سوء بر روی انسان و محیط زیست، جهت بازیافت و یا دفن بهداشتی به محل زباله­های ویژه، منتقل گردند.

جیوه این لامپ­ها وقتی که لامپ غیر فعال یا در حال استفاده است در فضا آزاد نمی‌شود و آزاد شدن آن تنها در هنگامی است که یک لامپ می‌شکند. وقتی‌که یک لامپ شکسته می‌شود، بخشی از جیوه موجود در حباب آن بلافاصله به‌صورت بخار وارد هوا می‌شود وبخشی دیگر نیزبه صورت پودر سفیدرنگ بسیار نرمی درمی‌آید که می‌‌تواند روی فرش و دیگر منسوجات بنشیند. به‌علاوه، اگر یک لامپ شکسته شده جمع نشود یا محل آن به‌درستی تمیز نشود، بخار جیوه بیشتری در طول زمان وارد هوا خواهد شد. آزادسازی جیوه بیشتر در فضاهای گرم یا فضاهای داخلی با تهویه ناچیز اتفاق می‌افتد.بههنگامچنیناتفاقی پیشنهادمی‌شود:

- پنجره‌ها را باز کنید و به مدت ١٥ دقیقه به فضای باز بروید و اجازه دهید هوا داخل خانه جریان یابد.

اگردرخانه سیستم تهویه  مطبوع مرکزی وجود دارد، آن را خاموش کنید ونگذاریدکه بخاروذرات جیوه به درون آن راه یابد.

- پس از آنکه هوا به درون اتاق جریان یافت و هوای تازه وارد شد،باید قطعات بزرگتر به جا مانده از لامپ روی سطوح سخت اثاث خانه مثل میز و صندلی‌ها را با تکه کاغذ ضخیم یا مقوایی بردارید و هنگام جمع کردن آنها از روی فرش یا موکت نیز دستکش به دست کنید تا از تماس مستقیم با جیوه جلوگیری شود.

- برای جمع کردن قطعات کوچکتر نیز می‌توانید از نوارچسب استفاده کنید، سپس با دستمال یا حوله مرطوبی روی سطوح سخت دستمال بکشید. پس از آنکه تمام قطعات و مواد داخل لامپ شکسته،جمع شدند باید در کیسه پلاستیکی قرار گیرند و سر کیسه به دقت بسته شود و آن را خارج از اتاق و در فضای باز بگذارید.

- برای جمع کردن ذرات کوچکتر بجامانده ازلامپ، به هیچ وجه از جاروبرقی و بویژه جاروهای مرکزی استفاده نکنید، در واقع با این کار بخار جیوه را به دیگر اتاق‌ها و نقاط ساختمان نیز منتشر خواهید کرد.

هم اکنون استفاده از لامپ­های رشته­ای در کشورهای پیشرفته جهان مردود می­باشد و بسیاری از کشورها برنامه­هایی را برای از دور خارج کردن این لامپ­ها ارائه داده­اند. طبق این برنامه­ها تولید، واردات، توزیع و فروش لامپ­های رشته­ای به تدریج ممنوع می­گردد. در کشور ما نیز این طرح به زودی اجرا خواهد شد و در این خصوص برنامه­ای از طرف سازمان بهره­وری انرژی ایران به شرکت توانیر پیشنهاد شده است. لذا استفاده از لامپ­های رشته­ای با توان بالاتر از 40 وات در هیچ کاربری توصیه نمی­گردد.

طی سالیان اخیر لامپ­های کم­مصرف فشرده به عنوان گزینه مناسبی جهت جایگزینی لامپ­های رشته­ای در توان­های مختلف معرفی شده­اند. این لامپ­ها از لحاظ بهره­نوری بالا و صرفه­جویی در مصرف انرژی به عنوان راهکاری منحصر بفرد در بهره­وری انرژی به حساب می آیند. با توجه به قیمت لامپ­های مذکور هم در حال حاضر هیچ منبع نوری دیگری توان رقابت با آن را ندارد و در بسیاری از کاربری­ها می­توانند جایگزین لامپهای رشته­ای گردند. اما با این وجود برای استفاده بهینه از این لامپ­ها باید به مکان­ها و نحوه استفاده مناسب لامپ­های کم مصرف دقت نمود. بهترین حالت استفاده از لامپ­های کم مصرف فشرده استفاده آن در روشنایی اصلی منازل مانند استفاده در سالن­ها، اتاق­ها و آشپزخانه می­باشد. برای دارا بودن نور مطلوب و یکنواخت این لامپ­ها توصیه می­شود استفاده از این لامپ­ها در داخل حباب و به صورت نور غیر مستقیم لامپ انجام گیرد. انتخاب نوع آفتابی و مهتابی این لامپ­ها به سلیقه افراد بستگی دارد.

با توجه به این که یک لامپ کم مصرف از هنگام روشن شدن مدتی طول می­کشد تا به بیشینه نور خود برسد، این لامپ در استفاده­های کوتاه مدت و با روشن و خاموش شدنهای متوالی به حداکثر بهره­نوری خود نمی­رسد، لذا در مکان­هایی مانند دستشویی، حمام و انباری ممکن است میزان نور قابل انتظار را تولید نکند. ولی با این حال با در نظر گرفتن مسائل اقتصادی نظیر قیمت لامپ و میزان مصرف انرژی الکتریکی در این مکان­ها نیز استفاده از لامپ کم مصرف با توان مناسب گزینه مناسبی می­باشد. در این گونه کاربری­ها با توجه به عدم وصول شار نوری لامپ به مقدار بیشینه، استفاده از لامپ کم مصرف با توان بالاتر مشکل را حل می­نماید.

استفاده از لامپ کم مصرف در محیط­های بیرونی نظیر پارکینگ و حیاط نیز به دلیل سرمای هوا ممکن است موجب کاهش شار نور خروجی از لامپ گردد و مشکل فوق را به وجود آورد که مانند راه حل فوق می­توان از لامپ­های کم مصرف با توان بالاتر استفاده نمود که بتوان به نور دلخواه رسید.

در ارتباط با استفاده از نورپردازی موضعی و تزیینی و جایگزینی با لامپهای کم بازده هالوژن در داخل سقف منازل و ویترین­ها، لامپ­های LED با بهره­نوری بالا (بالاتر از 60 لومن بر وات) در توان­های 1 تا 5 وات توصیه می­شود. زیرا این لامپ­ها با مصرف ناچیز، میزان نور مناسب را به مکان مناسب هدایت می­کنند. استفاده از لامپ­های LED مذکور در ویترین مغازه­ها نیز گزینه بسیار مناسبی به حساب می­آید.  

همچنین در چراغ­های مطالعه به دلیل فاصله کمتر از 30 سانتی متری لامپ از بدن، استفاده از لامپ­های LED به جای لامپ­های کم مصرف و فلورسنت توصیه می­شود.

  

     

پیشنهاد سازمان بهره وری انرژی ایران درخصوص استفاده از لامپهای ال.ای.دی بجای هالوژن - 02/11/89

   

بنابر  گزارش دفتر روابط عمومی سازمان بهره­وری انرژی ایران(سابا)، این سازمان طی نامه­­ای به مدیران عامل شرکت­های توزیع نیروی برق در سراسر کشور و سازمان نظام مهندسی ساختمان خواستار جایگزینی چراغ­های LED بجای چراغ­های هالوژن پرمصرف شد. در این نامه­ از طرف سابا عنوان شده است که مصرف­کنندگان محترم برای کاهش هزینه­های برق می­توانندچراغ­های LED با مصرف 3 تا 5 وات را جایگزین چراغ­های هالوژن که50 وات برق مصرف می­کنند بنمایند. در این اطلاعیه آمده است که ملاحظات فنی و تهیه چراغ­های LED از مبادی معتبر مورد تأکید است.

به نقل از این گزارش، چراغ­های هالوژن جزء چراغ­های پرمصرف با بازده بسیار پایین می­باشند که متأسفانه جهت نورپردازی­های تزئینی در بسیاری از منازل و فروشگاه­ها از آنها استفاده می­شود.

این گزارش می­افزاید: با توجه به وجود لامپ­های LED مختلف، مشخصات فنی و اقتصادی این لامپ­ها در کارگروه­های LED سابا در حال تدوین می­باشد.

 

 

گزارش سازمان ملل درخصوص توسعه استفاده از لامپهای کم مصرف - 11/10/89

  در حال حاضر حدود 40  کشور جهان برنامه هایی برای تغییر نوع لامپ ها دارند. برق مصرفی برای روشنایی، اغلب از احتراق سوخت های فسیلی تولید می شود. محاسبات نشان می دهد که حدود 8 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای جهان مربوط به بخش روشنایی بوده و تغییر جهت به سمت لامپ های کارآمد تر تقاضای برق برای روشنایی  را حدود 2 درصد کاهش می دهد.

  بررسی های UNEP(برنامه محیط زیست سازمان ملل) که با حمایت گروه اسرام و فیلیپس انجام شده نشان می دهد که 100 کشور جهان پتانسیل عظیمی برای صرفه جویی و کاهش انتشارکربن از طریق توسعه استفاده از لامپ های کم مصرف دارند. به عنوان مثال، اندونزی می تواند 1 میلیارد دلار در سال صرفه جویی و 8 میلیون تن در سال کاهش انتشار گازهای گلخانه ای داشته باشد که معادل خروج 2 میلیون خودرو از جاده ها است. به همین ترتیب برزیل می­تواند 2 میلیارد ، مکزیک 9 میلیون ، اوکراین 210 میلیون و آفریقای جنوبی 280 میلیون  دلار در سال صرفه جویی مالی داشته باشند. اثر دیگر توسعه استفاده از لامپ های کم مصرف کاهش قابل توجه در میزان انتشارگازهای گلخانه ای است.

گفتنی است که مزایای اقتصادی واقعی این اقدام می تواند حتی از این هم فراتر باشد؛ با درنظر گرفتن کاهش نیاز به انرژی در کشور اندونزی ، از ساخت نیروگاه های جدید با سوخت زغال سنگ با هزینه ای معادل 5/ 2 میلیارد دلار اجتناب خواهد شد. چنین هزینه ای برای سایر کشورها نیز قابل محاسبه است. ضمنا در این محاسبات می توان کاهش هزینه های اجتماعی (Social cost) ناشی از کم شدن مصرف سوخت های فسیلی را هم افزود.

اگرچه لامپ های کم مصرف گران تر هستند، اما طول عمر آنها بیش از لامپ های رشته ای معمولی است. و میزان مصرف برق مصرفی آنها نیز بسیار کمتر از لامپ­های رشته­ای است.am.17 /S

   

 اجرای طرح اصلاح سیستم روشنایی معابر توسط سابا - 11/10/89

       در راستای طرح­ها و برنامه­های تدوین شده در زمینه بهینه­سازی مصرفانرژی، سازمان بهره­وری انرژی ایران طرح اصلاح سیستم­­های روشنایی معابر را از سالجاری با هماهنگی معاونت هماهنگی توزیع توانیر و از طریق شرکت­های توزیع نیروی برق استان­های کشور به مورد اجرا خواهدگذاشت.  براساس این گزارش: این طرح که با هدف کاهش مصرف انرژی، کاهش تلفات و استانداردسازی سیستم­های روشنایی معابر تعریف گردیده است، در 19 شرکت توزیع نیروی برق پیاده­سازی خواهد شد.این گزارش می­افزاید: از اهداف اصلی این طرح حذف کامل چراغ­های پهن­تاب قدیمی است که پیش­بینی می­شود با اجرای کامل طرح مزبور حداقل 25 مگاوات از مصرف توان و 100 گیگاوات ساعت از مصرف انرژی سالیانه صرفه­جویی شده و همچنین از انتشار 68 هزار تن گازهای گلخانه­ای نیز جلوگیری گردد 

 

ایجاد پایگاه دانش روشنایی در سایت سابا - 10/10/89

 به منظور قرار گرفتن مطالب و اطلاعات مفید و کاربردی در رابطه با روشنایی وموضوعات ومسائل مربوط به آن ،پایگاهی با عنوان پایگاه دانش روشنایی در سایت سابا ایجاد و راه­اندازی گردید. دراین پایگاه که درسایت سابادر زیر مجموعه معاونت بهینه­سازی تأمین انرژی، ودر قسمت  فعالیتهای دفتر مطالعات و بهره­وری انتقال و توزیع  قرار گرفته است، نتایج پروژه­های انجام شده توسط سازمان بهره­وری انرژی ایران در خصوص روشنایی جهت استفاده کلیه علاقمندان قرار می­گیرد. 

لازم به ذکر است تمامی مقالاتی که به پست الکترونیکی این پایگاه ارسال می­شوند، در صورتی که شرایط احراز امتیازات لازم را دارا باشند، با ذکر نام نویسنده و یا نویسندگان آن در سایت سابا درج خواهند شد.

 

 

 

     

 

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) می‌باشد.