سه شنبه، ۳ اسفند ۱۳۹۵, ۰۶:۳۴
 
«اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل»

اهداف حمایت مالی از پایان نامه‌های تحصیلی:

 • ایجاد انگیزه در دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها جهت پیشنهاد پروژه‌های‌ کاربردی‌ مرتبط با صنعت برق به منظور حل مشکلات این صنعت
 • حمایت از تحقیق و پژوهش‌های مرتبط با نیازهای صنعت برق کشور  
 • تقویت ارتباط صنعت با دانشگاه
 • ایجاد تسهیلات لازم برای‌ اجرای‌ پروژه‌ها در صنعت برق
 • توسعه تحقیقات کاربردی و توسعه‌ای در حوزه انرژی
 • هدفمند کردن تحقیقات در زمینه بهره‌وری انرژی
 • شناخت افراد مستعد جهت جذب در فعالیت‏های تحقیقاتی و توسعه‌ای

 

شرایط عمومی:   

 1. دانشجوی تحصیلات تکمیلی در یکی از دانشگاه‌ها، موسسات یا مجتمع‌های آموزش عالی و پژوهشی کشور در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد یا دکترای تخصصی
 2. موضوع پایان نامه حول محور بهینه سازی عملکرد انرژی در سیستم‌های تولید، انتقال، توزیع و مصرف باشد. (تشخیص این امر به عهده کمیته تحقیقات سازمان بهره‌وری انرژی ایران می‌باشد)
 3. قبلا پروژه‌های مشابه با موضوع پایان نامه پیشنهادی انجام نشده باشد.
 4. جنبه نوآوری و تحقیقاتی بودن آن برای کمیته تحقیقات سازمان بهره‌وری انرژی ایران محرز گردد.
 5. رساله‌های دکتری و پایان نامه‌های کارشناسی ارشدی قابل حمایت هستند که هنوز وارد مرحله اجرایی نشده یا حداکثر 6 ماه از تاریخ تصویب آن (برای رساله های دکتری)، و حداکثر 3 ماه (برای پایان نامه های کارشناسی ارشد) در مراجع ذیربط در دانشگاه نگذشته باشد.
 6. سقف حمایت مالی از پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد 30 میلیون ریال و در خصوص رساله‌‌های دکتری 50 میلیون ریال می‌باشد.

 

شرایط اختصاصی:

 1. در صورت تصویب انجام پروژه (پایان نامه تحصیلی)، قرارداد با دانشگاه منعقد می‌گردد.
 2. حقوق مادی و معنوی حاصل از پروژه‌ها (پایان نامه های تحصیلی) متعلق به دانشگاه و سازمان بهره‌وری انرژی ایران به صورت مساوی بوده و هریک از طرفین با اطلاع و هماهنگی طرف مقابل مجاز به استفاده از نتایج می‌باشند.
 3. کلیه پرداخت‌های مرحله‌ای و پرداخت نهایی مستلزم ارایه نسخه چاپی و الکترونیکی گزارش ها به دبیرخانه کمیته تحقیقات سازمان بهره‌وری انرژی ایران بوده و تسویه حساب پروژه (پایان نامه تحصیلی) منوط به دفاع از پایان نامه و ارایه فایل‌های الکترونیکی و یک نسخه صحافی شده از پایان نامه به دبیرخانه کمیته مذکور می‌باشد.

 

روش و ضوابط اجرایی‌:

 • پیشنهاد رساله‌های دکتری و پایان نامه‌های کارشناسی ارشد با کمک استاد راهنمای اصلی و از طریق معاونت پژوهشی‌ و در قالب "فرم تعریف رساله‌های دکتری و پایان نامه های کارشناسی ارشد" به  دبیرخانه کمیته تحقیقات سازمان بهره‌وری انرژی ایران ارسال می‌گردد.
 • "فرم تعریف رساله‌های دکتری و پایان نامه های کارشناسی ارشد" را از قسمت: دانشگاهیان و پژوهشگران>>دانلود فرمها دریافت نمایید. 
 • اهداف، روشهای‌ اجرایی‌ و توجیه فنی‌ و اقتصادی‌ پروژه (پایان نامه تحصیلی) باید در "فرم تعریف رساله‌های دکتری و پایان نامه‌های  کارشناسی ارشد" کاملا مشخص شود. مسئولیت مشخص نمودن این موارد به عهده استاد راهنمای اصلی (مجری) پروژه می‌ باشد.
 • طرح پروژه در کمیته تحقیقات سازمان بهره‌وری انرژی ایران، منوط به ارایه  مدارک تصویب پروژه توسط دانشگاه مربوطه می‌باشد.
 • پس از ارزیابی اولیه "فرم تعریف رساله‌های دکتری و پایان نامه های کارشناسی ارشد"  توسط دبیرخانه کمیته تحقیقات و در صورت لزوم کمیته تخصصی مربوطه، مرجع ارزیابی نهایی و تصویب کننده پروژه (پایان نامه تحصیلی) کمیته تحقیقات می‌باشد.
 • نماینده/ نمایندگان سازمان بهره‌وری انرژی ایران که در زمان تصویب پروژه (پایان نامه تحصیلی) و توسط کمیته تحقیقات تعیین می‌شوند، در تمام مراحل انجام  پایان نامه، نظارت مستقیم بر حسن اجرای‌ آن را بر عهده داشته و برنامه زمانی آنها را کنترل می نمایند.
 • مالکیت تجهیزات ساخته یا خریداری‌ شده متعلق به سازمان بهره‌وری انرژی ایران بوده و در صورت  ارایه درخواست کتبی از سوی دانشگاه (پس از خاتمه پروژه) و نیز تصویب کمیته تحقیقات به صورت امانی برای مدت زمان مشخص در اختیار دانشگاه قرارداده خواهد شد.
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سازمان بهره وری انرژی ایران - سابا می‌باشد.